Standardem przy otrzymywaniu wizytówki jest szybkie chowanie jej do kieszeni. Jest to błędne zachowanie.

Jak nie kompromitować się przy otrzymywaniu wizytówki?

Jeżeli nie chcesz złamać Savoir-vivre podczas otrzymywania wizytówki należy odebrać ją we właściwy sposób. Jak się okazuje ten mały kartonik z danymi kontaktowymi może przysporzyć wielu niezręcznych sytuacji.

Złote zasady posługiwania się wizytówką.

  • Miej je zawsze przy sobie
  • Wizytówkę podawaj prawą ręką
  • Nie należy rozdawać wizytówek nachalnie – zniechęca to przyszłego kontrahenta
  • Po otrzymaniu wizytówki najpierw ją przeczytaj, następnie schowaj ją do portfela, lub torebki
  • Wizytówki tworzą pierwsze wrażenie o firmie

Jaki papier przy zamawianiu wizytówek?

Wizytówki są bardzo różnorodne, od zwykłego papieru kredowego, przez foliowane po karty plastikowe. Jaką wersję wizytówki wybrać?

  • Wizytówki standardowe – druk na papierze kredowym o gramaturze 350 g/m2 jest ekonomicznym rozwiązaniem biurowym, dobrze sprawdza się w zastosowaniu w korporacjach, biurach rachunkowych czy kancelariach notarialnych.
  • Wizytówki z folią soft-touch – są to wizytówki wydrukowane na papierze kredowym o gramaturze 350 g/m2 z folią soft-touch. Jest to bogatsza wersja wizytówki biurowej, jej przyjemny dotyk sprawia, że wiele osób zwraca na to uwagę.
  • Wizytówki z folią błyszczącą – papier kredowy 350 g/m2 w połączeniu z folią błyszczącą daje efekt czystej wizytówki. Najbardziej zalecany jest w przypadku firm gdzie nie zawsze ma się czyste dłonie takich serwisy samochodowe czy firmy budowlane.
  • Wizytówki PCV – do złudzenia przypominają kartę bankomatową. Są idealnym rozwiązaniem do kart stałego klienta lub kart rabatowych.

Pierwszeństwo w podawaniu wizytówki. Jak uniknąć gafy?

Jedną z kłopotliwych sytuacji jest to kto jako pierwszy powinien wręczyć wizytówkę. To osoba starsza lub wyższa rangą powinna wyjść z inicjatywą i pierwsza ją podać. Zdarzyć się może, że, osoba starsza jest na niższym stanowisku. Według reguł savoir-vivre biznesowego w takim przypadku osoba młodsza z wyższym stanowiskiem podaje wizytówkę jako pierwsza.

Kiedy wręczać wizytówkę?

Podczas spotkań biznesowych na początku spotkania przy pierwszym kontakcie należy wręczyć wizytówkę nowo poznanej osobie. Odwrotnie jest w przypadku spotkań prywatnych – tutaj należy wizytówkę wręczyć na końcu spotkania.

Komu wręczać wizytówkę na spotkaniu biznesowym?

Na oficjalnym spotkaniu w biurze wizytówkę powinien otrzymać każdy uczestnik spotkania. W przypadku spotkań biznesowych na targach czy konferencjach wizytówki rozdajemy jedynie osobom, z którymi chcemy nawiązać kontakt czy współpracę.

Pamiętaj o tym, że dobrze dobrana wizytówka podnosi prestiż firmy i sposób w jaki jest ona postrzegana.

Zobacz też:

Jak prawidłowo stworzyć papier firmowy?

Jak prawidłowo stworzyć papier firmowy?

Drukarka nabita papierem firmowym tylko czeka na kolejne druki dokumentów i faktur. Przedsiębiorcom dobrze się kojarzy – to właśnie na nim najczęściej drukowane są faktury jakie przekazywane są do rozliczenia klientom. Papier firmowy to nie tylko oszczędności. W końcu...